D38999/26MD18SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 18C 18#20 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Cable, Free Hanging
REACH SVHC :
No SVHC
Current Rating :
7.5A
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Silver
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Mixed Contacts :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
18
Shell Size, MIL :
D
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
18
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Radiation Hardening :
Contact Gender :
FEMALE
Feature :
Coupling Nut
Orientation :
N (Normal)
IEC Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Composite
Contact Style :
Socket
Body Material :
Aluminium
Plating :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/26MD18SN
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MD18SN Overview
D38999/26MD18SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18SN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER