D38999/26MD18SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD18SN
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
18
Shell Material :
Composite
DIN Conformance :
No
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Orientation :
N (Normal)
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Mixed Contacts :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
18
Color :
Silver
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Plating :
Electroless Nickel
Mount :
Cable, Free Hanging
Contact Style :
Socket
Empty Shell :
Current Rating :
7.5A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Radiation Hardening :
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ingress Protection :
Environment Resistant
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
Body Material :
Aluminium
Shielding :
Shielded
Feature :
Coupling Nut
Published :
Shell Size, MIL :
D
Contact Gender :
FEMALE
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/26MD18SN
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MD18SN Overview
D38999/26MD18SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18SN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER