D38999/26MD18SC
Mfr.Part #
D38999/26MD18SC
Description
CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
5
In Stock :
5
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Electroless Nickel
IEC Conformance :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Empty Shell :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Plating :
Electroless Nickel
Filter Feature :
Shell Size, MIL :
D
Contact Material :
COPPER ALLOY
REACH SVHC :
Unknown
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Style :
Socket
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
18
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shielding :
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
Length :
31.34mm
Color :
Silver
Plating :
Gender :
FEMALE
Ratings :
Environment Resistant
HTS Code :
Pbfree Code :
Shell Size - Insert :
15-18
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
18
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Termination :
Crimp
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Material :
Composite
Mount :
Cable, Free Hanging
Published :
2006
Orientation :
C
Military Standard :
MIL-DTL-38999
DIN Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
D38999/26MD18SC
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MD18SC Overview
D38999/26MD18SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18SC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER