D38999/26MD18SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD18SC
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Radiation Hardening :
No
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Mixed Contacts :
No
JESD-609 Code :
e4
Plating :
Electroless Nickel
Mount :
Cable, Free Hanging
HTS Code :
Shell Material :
Composite
Gender :
FEMALE
Ratings :
Environment Resistant
IEC Conformance :
Color :
Silver
Pbfree Code :
REACH SVHC :
Unknown
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Body Plating :
Electroless Nickel
Shell Finish :
Published :
Empty Shell :
Contact Style :
Socket
Total Number of Contacts :
18
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
C
Shell Size - Insert :
ECCN Code :
EAR99
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Length :
31.34mm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
D
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
18
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
Filter Feature :
Datasheets
D38999/26MD18SC
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MD18SC Overview
D38999/26MD18SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18SC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER