D38999/26MD18SB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18SB-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG FMALE 18POS INLINE
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Number of Contacts :
18
Housing Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
B
Published :
2011
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
5 Weeks
Connector Type :
Plug Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Composite
Shell Size, MIL :
D
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Contact Plating :
Gold
REACH SVHC :
No SVHC
Plating :
Electroless Nickel
Contact Size :
20
Gender :
Receptacle
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
15-18
Contact Gender :
FEMALE
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
18
Body Material :
Composite
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD18SB-LC Overview
D38999/26MD18SB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18SB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18SB-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT