D38999/26MD18SB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18SB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 18POS INLINE
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Composite
Plating :
Electroless Nickel
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Silver
Orientation :
B
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
5 Weeks
Number of Contacts :
18
Contact Size :
20
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size - Insert :
15-18
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Size, MIL :
D
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Published :
2011
Connector Type :
Plug Housing
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Gender :
FEMALE
Body Material :
Composite
Shielding :
Shielded
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Gender :
Receptacle
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
18
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD18SB-LC Overview
D38999/26MD18SB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18SB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18SB-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT