D38999/26MD18SB
Mfr.Part #
D38999/26MD18SB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
16 Weeks
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Radiation Hardening :
No
Contact Gender :
FEMALE
Orientation :
B
ECCN Code :
EAR99
Shell Size, MIL :
D
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
DIN Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
REACH SVHC :
No SVHC
Current Rating :
7.5A
JESD-609 Code :
e4
Gender :
Receptacle
HTS Code :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Style :
Socket
Shielding :
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
18
MIL Conformance :
yes
Ratings :
Environment Resistant
IEC Conformance :
Termination :
Crimp
Mount :
Cable, Free Hanging
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
18
Ingress Protection :
Environment Resistant
Feature :
Coupling Nut
Mixed Contacts :
Shell Material :
Composite
Pbfree Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
Published :
Color :
Silver
Contact Finish - Mating :
Gold
Plating :
Electroless Nickel
Filter Feature :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
D38999/26MD18SB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MD18SB Overview
D38999/26MD18SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18SB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER