D38999/26MD18SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18SB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Shell Size - Insert :
Current Rating :
7.5A
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Filter Feature :
No
Contact Style :
Socket
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
Gender :
Receptacle
Orientation :
B
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
JESD-609 Code :
e4
DIN Conformance :
Published :
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
18
Radiation Hardening :
Feature :
Coupling Nut
Contact Gender :
FEMALE
Shell Size, MIL :
D
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Silver
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Cable, Free Hanging
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
18
Plating :
Electroless Nickel
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
HTS Code :
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Composite
Shell Finish :
Electroless Nickel
Datasheets
D38999/26MD18SB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded