D38999/26MD18SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
16 Weeks
DIN Conformance :
No
HTS Code :
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Gender :
FEMALE
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Gender :
Receptacle
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
Feature :
Coupling Nut
Number of Positions :
18
Total Number of Contacts :
18
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Electroless Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Material :
COPPER ALLOY
JESD-609 Code :
e4
Published :
Plating :
Electroless Nickel
Radiation Hardening :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
D
ECCN Code :
EAR99
Color :
Silver
Connector Type :
Plug, Female Sockets
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Composite
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
B
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Style :
Socket
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
7.5A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Cable, Free Hanging
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Datasheets
D38999/26MD18SB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MD18SB Overview
D38999/26MD18SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18SB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER