D38999/26MD18SA
Mfr.Part #
D38999/26MD18SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
14
In Stock :
14
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Pbfree Code :
yes
Total Number of Contacts :
18
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Feature :
Coupling Nut
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
No
DIN Conformance :
Shell Size - Insert :
15-18
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Nickel
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Free Hanging
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Current Rating :
7.5A
Insert Material :
Thermoplastic
Filter Feature :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material :
Composite
Shell Size, MIL :
D
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
18
Orientation :
A
Datasheets
D38999/26MD18SA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MD18SA Overview
D38999/26MD18SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD18SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD18SA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER