D38999/26MD18SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
14
In Stock :
14
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
15-18
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Filter Feature :
No
Shielding :
Shielded
Mount :
Free Hanging
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
yes
Empty Shell :
No
DIN Conformance :
Shell Material :
Composite
Shell Size, MIL :
D
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
18
Insert Material :
Thermoplastic
Feature :
Coupling Nut
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Nickel
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
A
Ratings :
Environment Resistant
IEC Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
24 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
18
MIL Conformance :
yes
Datasheets
D38999/26MD18SA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MD18SA Overview
D38999/26MD18SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD18SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD18SA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER