D38999/26MD18PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18PN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
24 Weeks
Connector Type :
Plug, Male Pins
Total Number of Contacts :
18
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Coupling Nut
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
18
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Filter Feature :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Threaded
Pbfree Code :
yes
Termination :
Crimp
Current Rating :
7.5A
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ratings :
Environment Resistant
DIN Conformance :
No
Shell Size, MIL :
D
Shell Material :
Composite
Empty Shell :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Free Hanging
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Nickel
Datasheets
D38999/26MD18PN
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MD18PN Overview
D38999/26MD18PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD18PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD18PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER