D38999/26MD18PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD18PN
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Mount :
Free Hanging
Shell Material :
Composite
Shell Finish :
Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
18
Mixed Contacts :
No
Shell Size, MIL :
D
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
No
Orientation :
N (Normal)
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Feature :
Coupling Nut
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Total Number of Contacts :
18
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Current Rating :
7.5A
Fastening Type :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Empty Shell :
Datasheets
D38999/26MD18PN
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MD18PN Overview
D38999/26MD18PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD18PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD18PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER