D38999/26MD18PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 18C 18#20 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
No
Ratings :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, MIL :
D
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
18
Connector Type :
Plug, Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Composite
Current Rating :
7.5A
Shell Finish :
Nickel
Factory Lead Time :
24 Weeks
IEC Conformance :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Pbfree Code :
yes
Applications :
Aviation, Marine, Military
Feature :
Coupling Nut
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
MIL Conformance :
yes
Mount :
Free Hanging
Total Number of Contacts :
18
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/26MD18PN
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MD18PN Overview
D38999/26MD18PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD18PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD18PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER