D38999/26MD18PE
Mfr.Part #
D38999/26MD18PE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
E
Empty Shell :
No
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Coupling Nut
Mixed Contacts :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Composite
Shell Finish :
Nickel
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
7.5A
Total Number of Contacts :
18
Reach Compliance Code :
not_compliant
Termination :
Crimp
Pbfree Code :
yes
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size, MIL :
D
Number of Positions :
18
Filter Feature :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/26MD18PE
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MD18PE Overview
D38999/26MD18PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD18PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD18PE Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER