D38999/26MD18PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18PE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size, MIL :
D
Total Number of Contacts :
18
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
No
Termination :
Crimp
Filter Feature :
No
Shell Finish :
Nickel
Reach Compliance Code :
not_compliant
Empty Shell :
Number of Positions :
18
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
24 Weeks
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Pbfree Code :
yes
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Composite
Feature :
Coupling Nut
Orientation :
E
Insert Material :
Thermoplastic
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/26MD18PE
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MD18PE Overview
D38999/26MD18PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD18PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD18PE Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER