D38999/26MD18PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18PE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size, MIL :
D
Shielding :
Shielded
Reach Compliance Code :
not_compliant
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Coupling Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
18
IEC Conformance :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
No
Orientation :
E
Filter Feature :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Empty Shell :
Shell Material :
Composite
DIN Conformance :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Nickel
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
18
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/26MD18PE
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MD18PE Overview
D38999/26MD18PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD18PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD18PE Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER