D38999/26MD18PD
Mfr.Part #
D38999/26MD18PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 18C 18#20 PIN PLUG
Stock
14
In Stock :
14
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Filter Feature :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Connector Type :
Plug, Male Pins
Total Number of Contacts :
18
MIL Conformance :
yes
JESD-609 Code :
e4
Feature :
Coupling Nut
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
2006
Color :
Silver
Contact Style :
Pin
Mixed Contacts :
No
HTS Code :
Shielding :
Shielded
Mount :
Cable, Free Hanging
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
DIN Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size - Insert :
15-18
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
Shell Size, MIL :
D
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Gender :
Male
Shell Finish :
Electroless Nickel
Termination :
Crimp
Shell Material :
Composite
Ratings :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Plating :
Electroless Nickel
Empty Shell :
Radiation Hardening :
Number of Positions :
18
Body Material :
Aluminium
ECCN Code :
EAR99
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Current Rating :
7.5A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
D38999/26MD18PD
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk Threaded
D38999/26MD18PD Overview
D38999/26MD18PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18PD Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER