D38999/26MD18PC-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18PC-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG MALE 18POS INLINE
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Housing Color :
Silver
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Size :
20
Published :
2006
Shell Size - Insert :
15-18
Number of Contacts :
18
Shell Material :
Composite
Note :
Contacts Not Included
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Plug Housing
Orientation :
C
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
18
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, MIL :
D
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Electroless Nickel
Gender :
Male
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD18PC-LC Overview
D38999/26MD18PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18PC-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT