D38999/26MD18PC-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18PC-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 18C 18#20 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Type :
For Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Plug Housing
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Contact Size :
20
Orientation :
C
Contact Type :
Crimp
Body Material :
Aluminium
REACH SVHC :
No SVHC
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Composite
Number of Positions :
18
Gender :
Male
Shell Size, MIL :
D
Contact Shape :
Circular
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Contacts :
18
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Datasheets
D38999/26MD18PC-LC
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD18PC-LC Overview
D38999/26MD18PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18PC-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT