D38999/26MD18PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18PC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Total Number of Contacts :
18
Shielding :
Shielded
Mount :
Cable, Free Hanging
Published :
2008
Filter Feature :
No
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
D
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
31.34mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Male Pins
Gender :
Male
Radiation Hardening :
Factory Lead Time :
16 Weeks
MIL Conformance :
yes
Contact Style :
Pin
HTS Code :
Shell Size - Insert :
15-18
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mixed Contacts :
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Composite
JESD-609 Code :
e4
Color :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
C
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Electroless Nickel
Plating :
Electroless Nickel
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Pbfree Code :
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
18
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
D38999/26MD18PC
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MD18PC Overview
D38999/26MD18PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18PC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER