D38999/26MD18PC
Mfr.Part #
D38999/26MD18PC
Description
D38999/26MD18PC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Threaded
Plating :
Electroless Nickel
Environment Resistant
Length :
31.34mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Gender :
Male
Shell Size - Insert :
HTS Code :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Cable, Free Hanging
Published :
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e4
Color :
Silver
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Radiation Hardening :
IEC Conformance :
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Style :
Pin
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Electroless Nickel
Empty Shell :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Body Material :
Aluminium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
D38999/26MD18PC
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MD18PC Overview
D38999/26MD18PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18PC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER