D38999/26MD18PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
18
Number of Positions :
18
DIN Conformance :
No
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Resistant
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Fastening Type :
Threaded
Contact Gender :
Male
Factory Lead Time :
16 Weeks
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Style :
Pin
Shell Size, MIL :
D
Current Rating :
7.5A
Filter Feature :
Termination :
Crimp
REACH SVHC :
No SVHC
JESD-609 Code :
e4
Feature :
Coupling Nut
Plating :
Electroless Nickel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Cable, Free Hanging
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Empty Shell :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Material :
Composite
Shell Size - Insert :
15-18
Published :
2008
Color :
Silver
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
Orientation :
B
Body Material :
Aluminium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ratings :
Environment Resistant
Pbfree Code :
Datasheets
D38999/26MD18PB
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MD18PB Overview
D38999/26MD18PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18PB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER