D38999/26MD18PB
Mfr.Part #
D38999/26MD18PB
Description
D38999/26MD18PB
Stock
3
In Stock :
3
18
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e4
Number of Positions :
18
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mount :
Cable, Free Hanging
Shell Material :
Composite
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Body Material :
Aluminium
MIL Conformance :
yes
Contact Gender :
Male
Contact Style :
Pin
Published :
2008
Connector Type :
Plug, Male Pins
Empty Shell :
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Feature :
Coupling Nut
Current Rating :
7.5A
Shell Size - Insert :
15-18
Factory Lead Time :
16 Weeks
Orientation :
B
Mixed Contacts :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Filter Feature :
Shell Finish :
Electroless Nickel
DIN Conformance :
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Plating :
Electroless Nickel
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/26MD18PB
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MD18PB Overview
D38999/26MD18PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18PB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER