D38999/26MD18PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Plating :
Electroless Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Composite
Feature :
Coupling Nut
Contact Gender :
Male
Color :
Silver
Radiation Hardening :
No
Mixed Contacts :
No
Termination :
Crimp
Published :
2008
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Mount :
Cable, Free Hanging
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Plug, Male Pins
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Body Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Size, MIL :
D
MIL Conformance :
yes
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Total Number of Contacts :
18
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Current Rating :
7.5A
Number of Positions :
18
DIN Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
15-18
Empty Shell :
Filter Feature :
IEC Conformance :
JESD-609 Code :
e4
Orientation :
B
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Style :
Pin
Pbfree Code :
Datasheets
D38999/26MD18PB
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MD18PB Overview
D38999/26MD18PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18PB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER