D38999/26MD18PA
Mfr.Part #
D38999/26MD18PA
Description
D38999/26MD18PA
Stock
38
In Stock :
38
Shell Finish :
Nickel
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
15-18
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mount :
Free Hanging
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
24 Weeks
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Feature :
Coupling Nut
Current Rating :
7.5A
Datasheets
D38999/26MD18PA
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MD18PA Overview
D38999/26MD18PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD18PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD18PA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER