D38999/26MD18JN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18JN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD18JN
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Current Rating :
7.5A
Factory Lead Time :
24 Weeks
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
18
Connector Type :
Plug, Female Sockets
DIN Conformance :
No
Empty Shell :
No
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
Feature :
Coupling Nut
Number of Positions :
18
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Free Hanging
Shell Size, MIL :
D
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mixed Contacts :
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Nickel
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
15-18
Orientation :
N (Normal)
Filter Feature :
Shell Material :
Composite
Datasheets
D38999/26MD18JN
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MD18JN Overview
D38999/26MD18JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD18JN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD18JN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER