D38999/26MD18JN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18JN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mixed Contacts :
No
Shell Size, MIL :
D
Filter Feature :
No
Empty Shell :
DIN Conformance :
Ratings :
Environment Resistant
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Nickel
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Composite
IEC Conformance :
Number of Positions :
18
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
7.5A
Connector Type :
Plug, Female Sockets
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Size - Insert :
15-18
Total Number of Contacts :
18
Orientation :
N (Normal)
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Shielding :
Shielded
Feature :
Coupling Nut
Mount :
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/26MD18JN
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MD18JN Overview
D38999/26MD18JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD18JN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD18JN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER