D38999/26MD18JE
Mfr.Part #
D38999/26MD18JE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Pbfree Code :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Mount :
Free Hanging
Mixed Contacts :
Termination :
Threaded
Total Number of Contacts :
18
Empty Shell :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
E
Gender :
Male
Shell Material :
Composite
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Silver
IEC Conformance :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
D
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/26MD18JE
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MD18JE Overview
D38999/26MD18JE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18JE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18JE Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER