D38999/26MD18JD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18JD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Material :
Composite
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
18
Orientation :
D
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
20
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Pins :
18
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Silver
Connector Type :
Plug Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size, MIL :
D
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/26MD18JD
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD18JD-LC Overview
D38999/26MD18JD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18JD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18JD-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER