D38999/26MD18JD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18JD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD18JD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
20
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Silver
Published :
Number of Pins :
18
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Composite
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
D
Number of Positions :
18
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size, MIL :
D
Shell Finish :
Electroless Nickel
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug Housing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/26MD18JD
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD18JD-LC Overview
D38999/26MD18JD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18JD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18JD-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER