D38999/26MD18JD
Mfr.Part #
D38999/26MD18JD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 18C 18#20 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
20
Connector Type :
Plug Housing
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Composite
Note :
Contacts Not Included
Shielded
Housing Color :
Silver
Shell Size - Insert :
Number of Pins :
Environment Resistant
Type :
For Female Sockets
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Type :
Contact Shape :
Circular
ROHS3 Compliant
Datasheets
D38999/26MD18JD
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD18JD-LC Overview
D38999/26MD18JD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18JD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18JD-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT