D38999/26MD18JC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18JC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
IEC Conformance :
No
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Free Hanging
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Composite
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size, MIL :
D
Shell Size - Insert :
15-18
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
18
HTS Code :
Orientation :
C
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Filter Feature :
No
MIL Conformance :
yes
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Crimp
Gender :
Male
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Pbfree Code :
Mixed Contacts :
Shielding :
Shielded
Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
18
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
2001
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
D38999/26MD18JC
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MD18JC Overview
D38999/26MD18JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18JC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18JC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER