D38999/26MD18JB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18JB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
IEC Conformance :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
No
Shell Size, MIL :
D
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Ratings :
Environment Resistant
Pbfree Code :
Shell Size - Insert :
15-18
Gender :
Male
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Applications :
Aviation, Marine, Military
Option :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
18
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Empty Shell :
MIL Conformance :
yes
Mount :
Free Hanging
JESD-609 Code :
e4
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Composite
Color :
Silver
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Orientation :
B
Total Number of Contacts :
18
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Published :
2001
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
2 Weeks
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
D38999/26MD18JB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MD18JB Overview
D38999/26MD18JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18JB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18JB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER