D38999/26MD18JB
Mfr.Part #
D38999/26MD18JB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD18JB
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Composite
Empty Shell :
No
Mount :
Free Hanging
Total Number of Contacts :
18
Option :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
No
Factory Lead Time :
2 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Color :
Silver
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
Filter Feature :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
IEC Conformance :
Number of Positions :
18
DIN Conformance :
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Orientation :
B
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Contact Finish - Mating :
Gold
D
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Male
JESD-609 Code :
e4
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/26MD18JB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MD18JB Overview
D38999/26MD18JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18JB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18JB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER