D38999/26MD18JB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18JB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Ratings :
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
DIN Conformance :
HTS Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
2 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Published :
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
B
Termination :
Crimp
Shell Material :
Composite
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
18
Pbfree Code :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Size - Insert :
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, MIL :
D
Gender :
Male
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
18
Shell Finish :
Electroless Nickel
Filter Feature :
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/26MD18JB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MD18JB Overview
D38999/26MD18JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18JB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18JB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER