D38999/26MD18JB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18JB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 18C 18#20 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Size, MIL :
D
Shell Material :
Composite
Factory Lead Time :
2 Weeks
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Free Hanging
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
HTS Code :
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
18
Total Number of Contacts :
18
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Orientation :
B
Color :
Silver
Applications :
Aviation, Marine, Military
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Empty Shell :
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Gender :
Male
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/26MD18JB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MD18JB Overview
D38999/26MD18JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18JB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18JB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT