D38999/26MD18JA-LC
Mfr.Part #
D38999/26MD18JA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 18POS INLINE
Stock
38
In Stock :
38
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Housing Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Plug Housing
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
15-18
Contact Size :
20
Contact Type :
18
Published :
2014
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Type :
For Female Sockets
Number of Pins :
18
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
A
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD18JA-LC Overview
This product is packaged in a Plug Housing carton.Free Hanging (In-Line) is the mounting type for the device.The product is packaged in a Bulk case.It's part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Several benefits are shared between this part and other For Female Sockets products.Operating this device ensures that Coupling Nut, Self Locking will remain unchanged.The device has 18 pins.
D38999/26MD18JA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18JA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18JA-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT