D38999/26MD18JA
Mfr.Part #
D38999/26MD18JA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD18JA
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Total Number of Contacts :
Shielded
Termination :
Crimp
Filter Feature :
No
Pbfree Code :
yes
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
DIN Conformance :
18
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mixed Contacts :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Feature :
Coupling Nut
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size - Insert :
15-18
Empty Shell :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Datasheets
D38999/26MD18JA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MD18JA Overview
D38999/26MD18JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD18JA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD18JA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER