D38999/26MD18JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18JA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating (Amps) :
7.5A
Number of Positions :
18
Shell Material :
Composite
Factory Lead Time :
24 Weeks
MIL Conformance :
yes
Orientation :
A
Shell Finish :
Nickel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
18
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
No
Shell Size - Insert :
15-18
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
Pbfree Code :
yes
Shell Size, MIL :
D
Empty Shell :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Feature :
Coupling Nut
Termination :
Crimp
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
D38999/26MD18JA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MD18JA Overview
D38999/26MD18JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD18JA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD18JA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER