D38999/26MD18JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18JA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 18C 18#20 SKT PLUG
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Nickel
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size - Insert :
15-18
Number of Positions :
18
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Filter Feature :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Shell Material :
Composite
Total Number of Contacts :
18
Factory Lead Time :
24 Weeks
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
DIN Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size, MIL :
D
Feature :
Coupling Nut
Orientation :
A
Current Rating (Amps) :
7.5A
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Shielded
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/26MD18JA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MD18JA Overview
D38999/26MD18JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD18JA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD18JA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT