D38999/26MD18JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18JA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
15-18
Number of Positions :
18
Factory Lead Time :
24 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Feature :
Coupling Nut
IEC Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size, MIL :
D
Orientation :
A
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Total Number of Contacts :
18
Empty Shell :
No
Shell Material :
Composite
Filter Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Pbfree Code :
yes
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Nickel
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Mixed Contacts :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
D38999/26MD18JA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded