D38999/26MD18HN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18HN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Coupling Nut
Shell Size, MIL :
D
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Termination :
Crimp
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Thermoplastic
Pbfree Code :
yes
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Nickel
Number of Positions :
18
Orientation :
N (Normal)
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Plug, Male Pins
Total Number of Contacts :
18
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
Empty Shell :
Mount :
Free Hanging
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material :
Composite
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/26MD18HN
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MD18HN Overview
D38999/26MD18HN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD18HN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD18HN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER