D38999/26MD18HE-LC
Mfr.Part #
D38999/26MD18HE-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG MALE 18POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
D
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Male Pins
Published :
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Plug Housing
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
E
Number of Pins :
20
Coupling Nut, Self Locking
Contact Size :
20
ROHS3 Compliant
Housing Color :
Silver
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MD18HE-LC Overview
D38999/26MD18HE-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18HE-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18HE-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT