D38999/26MD18HE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18HE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Total Number of Contacts :
18
Empty Shell :
No
Shell Size, MIL :
D
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Nickel
Filter Feature :
No
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
18
Orientation :
E
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
yes
Shell Material :
Composite
Feature :
Coupling Nut
IEC Conformance :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mixed Contacts :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Reach Compliance Code :
not_compliant
Datasheets
D38999/26MD18HE
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MD18HE Overview
D38999/26MD18HE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD18HE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD18HE Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER