D38999/26MD18HE
Mfr.Part #
D38999/26MD18HE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MD18HE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Coupling Nut
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mixed Contacts :
No
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Empty Shell :
No
Total Number of Contacts :
18
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Orientation :
E
Current Rating (Amps) :
7.5A
Factory Lead Time :
24 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Nickel
Number of Positions :
18
Termination :
Composite
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
Filter Feature :
Connector Type :
Plug, Male Pins
DIN Conformance :
Shell Size, MIL :
D
Datasheets
D38999/26MD18HE
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MD18HE Overview
D38999/26MD18HE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD18HE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD18HE Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER