D38999/26MD18HE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18HE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
No
DIN Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
D
Shell Finish :
Nickel
Pbfree Code :
yes
Current Rating (Amps) :
7.5A
Number of Positions :
18
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Filter Feature :
Shell Material :
Composite
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
not_compliant
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Empty Shell :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Total Number of Contacts :
18
Factory Lead Time :
24 Weeks
Feature :
Coupling Nut
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
IEC Conformance :
Orientation :
E
Datasheets
D38999/26MD18HE
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MD18HE Overview
D38999/26MD18HE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MD18HE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MD18HE Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER