D38999/26MD18HD
Mfr.Part #
D38999/26MD18HD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 18C 18#20 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Shielded
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Published :
Mount :
Free Hanging
Bulk
DIN Conformance :
No
Coupling Nut, Self Locking
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
No
Electroless Nickel
Color :
Silver
IEC Conformance :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
JESD-609 Code :
e4
Empty Shell :
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Fastening Type :
Threaded
Ratings :
Environment Resistant
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
18
Datasheets
D38999/26MD18HD
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk Threaded
D38999/26MD18HD Overview
D38999/26MD18HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18HD Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT