D38999/26MD18HD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18HD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Color :
Silver
IEC Conformance :
No
Shell Size, MIL :
D
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Material :
Composite
JESD-609 Code :
e4
Termination :
Crimp
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Free Hanging
Mixed Contacts :
No
DIN Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
Ratings :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
18
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Plug, Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Published :
Filter Feature :
Pbfree Code :
Gender :
Male
Total Number of Contacts :
18
Datasheets
D38999/26MD18HD
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk Threaded
D38999/26MD18HD Overview
D38999/26MD18HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18HD Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER