D38999/26MD18HD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MD18HD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
No
Published :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size, MIL :
D
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
No
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mixed Contacts :
Total Number of Contacts :
18
Packaging :
Bulk
Color :
Silver
DIN Conformance :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Material :
Composite
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
18
Gender :
Male
JESD-609 Code :
e4
Shell Finish :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/26MD18HD
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk Threaded
D38999/26MD18HD Overview
D38999/26MD18HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MD18HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MD18HD Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER